Pierwsze wzmianki dotyczące szkolnictwa w Krzyżowej sięgają 1875r. – była to szkoła parafialna. W 1874r. powstaje jednoklasowa szkoła ludowa w której uczy się 76 dzieci, pracuje jeden nauczyciel Stanisław Pająk, potem powstaje dwuklasowa. Dzieci uczą się czytania, pisania religii, j. polskiego, rachunków, śpiewu, rysunku. Obyczaje ocenia się jako chwalebne, dobre.

W 1907r. dokonano zakupu działek pod budowę szkoły, działki przekazali: Jan Majcherek, Waligóra Władysław, Sordyl Michał, Jan Łukanek, Władysław i Jan Jędrzejas. Rozpoczyna się budowa szkoły murowanej, którą ukończono w 1911r. W budowie szkoły aktywnie uczestniczyli mieszkańcy wsi. W 1920r. powstaje 4 klasowa szkoła powszechna w której uczy się 150 uczniów. W szkole prowadzone są zajęcia świetlicowe dla chłopców i dziewcząt, dożywianie i działa Spółdzielnia Uczniowska PCK, organizuje się wycieczki do Żywca, Krakowa.

stara.jpg

Cały czas aktywnie działa Rada Szkoły, której członkami byli min.: Wojciech Krzyżowski, Wojciech Jędrzejas, Szymon Góra, Wojciech Waligóra, Maria Góra. W szkole organizowane były kolonie dla dzieci ze Śląska. W 1939r. – wybucha druga wojna światowa, nauka w szkole rozpoczyna się 16. X , w 6-ciu oddziałach, uczy 4 nauczycieli i trwa nieprzerwanie do zakończenia działań wojennych. W szkole uczą się również dzieci z Krzyżówek. W 1949r. powstaje klasa VII, a w 1966r. jest już w Krzyżowej klasa VIII.

W grudniu 2003 roku została oddana do użytku nowa szkoła, w październiku 2010 roku otwarta została nowa sala gimnastyczna.

Placówką kierowali:

1906 r. - Stanisław Świgost,
1926 r. - Jadwiga Turnelle,
1931 r. - Anna Borutowicz
1945 r. - 1972r. Najpierw Anna Mosor, potem Bronisław Mosor,
1972 r. - Ludmiła Mosor,
2003 r. - mgr Barbara Kozik,
2013 r. - obecny dyrektor szkoły mgr Marian Makuch.

Edukacja szkolna w Krzyżowej na starej fotografii