Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji.

Zespół Szkół nr 3 im. Jana Pawła II
w Krzyżowej

user_mobilelogo

Do wakacji zostało

dni
godziny
:
minut
:
sekund

Pogoda

teraz
ciśnienie
wiatr

Zegar

   

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dziś w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy czwartej oraz ósmej recytowali patriotyczne wiersze oraz śpiewali pieśni, przypominając nam tym samym, jak ważnym dokumentem dla wszystkich Polaków jest Konstytucja. W swoim słowie skierowanym do zebranych nauczycieli i uczniów Pan Dyrektor Marian Makuch przypomniał, jak istotna dla nas powinna być świadomość, że żyjemy w wolnym kraju. Uczniowie w swym występie wspomnieli także, że drugiego maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - naszego symbolu narodowego.

Uczniowie naszej szkoły włączyli się, jak co roku, w akcję "Sprzątanie Świata", gdzie, pod opieką wychowawców, zbierali śmieci w naszej  okolicy. Chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli także w akcji "Czysta Krzyżowa", której celem było zadbanie o zebranie śmieci w miejscowości, w której mieszkamy, abyśmy mogli cieszyć się jej pięknem. 

Uczniowie klas I - IV odwiedzili wyjątkową atrakcję dla dzieci w Katowicach, a mianowicie Bajkę Pana Kleksa. Jest to interaktywna ekspozycja pełna zabawy i edukacji, która pozwala przenieść się do świata Pana Kleksa. Uczniowie spędzili czas na nauce poprzez zabawę, dali upust swojej kreatywności, biorąc udział w różnego rodzaju twórczych eksperymentach. Przy tym cały czas mogli mieć poczucie, że przenieśli się do magicznego świata jednego z ulubionych bajkowych bohaterów.

         Wycieczka klasy ósmej do Auschwitz-Birkenau była wyjątkową lekcją historii i pamięci, która na długo pozostanie w świadomości uczniów. Młodzież wyruszyła w drogę do Oświęcimia, by odwiedzić miejsce, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni dokonanych na Żydach, Polakach, Romach oraz przedstawicielach innych narodowości. 
        Po przyjeździe do Państwowego Muzeum KL Auschwitz-Birkenau uczniowie, pod opieką nauczycieli i przewodnika, przekroczyli historyczną bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Zwiedzanie rozpoczęło się od terenu KL Auschwitz I, gdzie młodzież mogła zobaczyć autentyczne baraki, bloki więzienne, wystawy dokumentujące tragiczne losy więźniów, a także Ścianę Śmierci i Blok 11, zwany „blokiem śmierci”. 
        Przewodnik w przystępny i poruszający sposób opowiadał o codziennym życiu więźniów, warunkach panujących w obozie, egzekucjach oraz o losach dzieci i rodzin, które trafiły do Auschwitz. Następnie grupa udała się do Auschwitz II-Birkenau, gdzie uczniowie zobaczyli rampę kolejową, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz rozległy teren obozu zagłady.
        Wizyta w tym miejscu pozwoliła młodzieży zrozumieć skalę tragedii i okrucieństwa, jakiego doświadczyły miliony ludzi. Zwiedzanie zakończyło się chwilą zadumy i refleksji, pod Pomnikiem Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau, oddając hołd wszystkim ofiarom obozu. Wycieczka do Auschwitz-Birkenau była nie tylko ważnym doświadczeniem edukacyjnym, ale także głęboką lekcją empatii, tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Uczniowie wrócili wzbogaceni o wiedzę i świadomość, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości, by podobne tragedie nigdy się nie powtórzyły.
 

24. kwietnia 2025 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni odbyło się bardzo ważne dla naszej szkoły wydarzenie. Były to "Gawędy literackie wokół narodowej epopei", w których nasza szkoła miała swój czynny udział. Wydarzenie to stanowi jedną z form realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Nasza Epopeja", który ma na celu ułatwić młodzieży zrozumienie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza oraz nakłonić ją do zainteresowania się tym dziełem. Organizatorami "Gawęd literackich wokół narodowej epopei" są Pracownia Pedagogiczna im. prof. Ryszarda Więckowskiego, Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krzyżowej. Wydarzenie poprowadziła Pani Dorota Dziamska, która opowiedziała o idei projektu "Nasza Epopeja". Zaprezentowane zostały, w postaci pieśni, przez Zespół Macalla Quartet fragmenty "Pana Tadeusza". Zespół zadbał o oprawę muzyczną całego wydarzenia, a cymbalista Pan Piotr Maślanka wraz z aktorem Teatru Ludowego w Krakowie Panem Piotrem Piechą wykonali Koncert Jankiela. Gawędę wygłosił honorowy gość wydarzenia profesor Andrzej Waśko. Uczniowie naszej szkoły również mieli swój udział w tym ważnym przedsięwzięciu, gdyż wystawili przedstawienie oparte na fragmentach "Pana Tadeusza", które nosiło tytuł "Smak porannej kawy w Soplicowie". Swoje słowa do zebranych skierowała Wójt Gminy Jeleśnia Pani Anna Wasilewska, która wyraziła ogromną radość z tego, że tak ważne wydarzenie kulturalne mogło być udziałem naszej społeczności.

 

"Smak porannej kawy w Soplicowie" - w wykonaniu naszych uczniów.

 

 

Koncert Jankiela w wykonaniu Pana Piotra Piechy aktora Teatru Ludowego w Krakowie oraz cymbalisty Pana Piotra Maślanki.

 

 

Galeria zdjęć z wydarzenia

 

Materiały wykorzystano dzięki uprzejmości  #Żywiec Info

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie klas pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej, pod kierunkiem swoich wychowawców,  przygotowali piękny program artystyczny. Miał on na celu wprowadzić widownię w świąteczną atmosferę, przybliżyć panujące w naszym regionie tradycje  i zwyczaje wielkanocne oraz pozwolił poczuć wiosnę, która u nas zagościła. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce związanej ze Świętami Wielkanocnymi oraz o wiośnie. Pan Dyrektor Marian Makuch złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia.

więcej Facebook